V Česku máme kvalitní a čistou pitnou vodu. Málokdo ale ví, že se nejvíc znečistí mezi vodoměrem a kohoutkem. Důvodem jsou staré, znečištěné nebo nekvalitní rozvody. Ty se mohou podepsat nejen na špatné kvalitě, ale v konečném důsledku i na našem zdraví.

Nekažte si vodu potrubím

Více než 80 % zdrojů pitné vody tvoří podzemní zdroje, jejichž kvalita je pravidelně kontrolována. Česko patří k zemím s nejkvalitnější vodou. Za její čistotu ve vodovodní síti odpovídají dodavatelé a provozovatelé veřejných vodovodů. Neovlivní už ale to, jak čistá bude nakonec téct z toho vašeho. Dodavatel garantuje čistotu vody jen do momentu, než přijde k vašemu vodovodu. Za její další putování a kvalitu jste zodpovědní vy sami. Stav vody, kterou pijete, ovlivňují rozvody domu. Staré, znečištěné a nekvalitní vodovodní potrubí a rozvody mohou výrazně snížit kvalitu vody. Doslova ji znehodnotí.

Klíč k čisté vodě

Kvalitu vody může ve výrazné míře ovlivňovat i materiál potrubí. Nejčastěji u starých domů. Nečistoty se do potrubí mohou dostat i při poruchách a opravách. Nejvíce znečištění vody si zaviní samotní uživatelé, pokud nevěnují dostatek pozornosti správnému výběru vodovodních rozvodů v domě. Kvalitní voda je vždy bez vůně, chuti a barvy. Pokud je tomu jinak, je čas prověřit potrubí. Problém s potrubím můžete odhalit pomocí rychlého domácího testu:

  • voda je zakalená, zabarvená, obsahuje tuhé částečky,
  • nechutná vám, má různé pachutě,
  • z domácího vodovodu uniká jinudy, než by měla,
  • často vás trápí zažívací nebo kožní potíže.
Klíč k čistej vode

Nekvalitní potrubí = kvalitní onemocnění

Tělo člověka ze 75 % tvoří voda. Čistota pitné vody se ve velké míře podepisuje na zdraví organismu. Denně by člověk měl vypít 2–3 litry. Pokud voda nebude dostatečně čistá, představuje to výrazné znečištění organismu. Její čistota je opravdový základ zdravého života. Pokud jsou vaše rozvody pitné vody staré, nekvalitní nebo chybně nainstalované, hrozí kontaminace potrubím. A hrozí také průnik vnějšího znečištění. To představuje vstupní bránu nejen pro znečištění, ale i pro kontaminaci bakteriemi a choroboplodnými zárodky.

Zápal plic může být i z vody

Podle studie uskutečněné v sousedním Rakousku, kde kladou velký důraz na čistotu a hygienu, je až 13 % vodovodů v rodinných domech kriticky kontaminovaných. Mezi nebezpečnými mikroorganismy se vyskytuje hlavně legionella, která je schopná vyvolat fatální zápal plic. V Evropě se v posledních letech hlásí 5 000 – 6 000 legionářských onemocnění ročně. Předpokládá se však, že skutečný výskyt je asi dvacetkrát vyšší. Legionářskou nemocí se můžete nakazit především vdechnutím jemné směsi vody a vzduchu ve sprše.

Udělejte si domácí kontrolu

Kovové potrubí starší než 30 let může korodovat. Prvním projevem je zakalená voda. Potrubí může být zanesené i vodním kamenem a nepříjemně snižovat tlak. Ve starých domech z předválečného období je rizikem i potrubí z olova. Ověřte si proto při koupi domu, kdy bylo vodovodní potrubí vyměněno a v jakém je stavu. Nevynechejte ani pravidelnou kontrolu funkčnosti armatur, výměnu opotřebovaných částí, odpojení a přerušení provozu v případě delšího nepoužívání, které zabrání stání vody bez pohybu.

Potrubí čisté jako sklenice

Viděli jste už staré, zkorodované potrubí? Rozhodně byste se z takového nenapili. Přitom ním proteče všechna voda, kterou si napustíte do sklenice nebo během sprchování pustíte na tělo. Kvalita a čistota vodovodního potrubí by měly být stejné jako sklenice, ze které pijete. Vnitřní vodovod musí být vyroben ze zdravotně nezávadných materiálů, které odolají dlouhodobé zátěži. V opačném případě vás čeká nepříjemně zapáchající voda, ale i její kontaminace kovy, organickými látkami a bakteriemi. A to vše vypijete.

Bezolovnatý systém pitné vody RAUTITAN

Návrat k čisté vodě

Znečištěnou vodu v domácnosti se mnoho lidí snaží řešit úpravou. Filtrační zařízení a neustálé čištění vody jsou však nákladné a zdlouhavé. Vysoké náklady souvisejí také s údržbou, servisem a provozem filtračních zařízení. I proto je nákup kvalitního potrubí cenově výhodnější než neustálá filtrace vody.

RE.GUARD je 100% ochráncem vašeho domova, poznejte ho blíž!

RE.GUARD je ochráncem vašeho domova, když jste od něj daleko nebo poklidně spíte. Je hovorově jakýmsi detektorem úniků vody. Škody způsobené únikem vody jsou mnohem častější a poměrně vysoké. Nedávný průzkum společnosti AXA v České republice zjistil, že až 52 % dotázaných už někdy muselo řešit škody způsobené únikem vody v domácnosti. RE.GUARD vzniku těchto škod zabraňuje. Jedná se o inovativní systém inteligentního řízení vody, rozpozná prasklé potrubí i ty nejmenší úniky. I díky tomu si ho lidé instalují do stovek domácností.

Zjistěte víc o RE.GUARD